آزمون سنجش اضطراب

پرسشنامه اضطراب بک

سازنده: بک

سال ساخت:1988

مورد استفاده: سنجش اضطراب نوجوانان و بزرگسالان

تعداد سؤال:21

«معرفی»

کاپلان و سادوک (1991، نقل از کوشش، 1383) اضطراب را اینگونه تعریف می کنند: «اضطراب احساس پراکنده، بسیار ناخوشایند و اغلب همراه با دلواپسی مبهم است که با یک یا چند احساس جسمی نیز همراه می گردد؛ مثل تنگی قفسه سینه، تپش قلب، تعریق، سردرد، میل جبری ناگهان برای دفع ادرار؛ بی قراری و میل به حرکت نیز از علایم شایع است. اضطراب یک علامت هشدار دهنده است، به عبارتی خبر از خطری قریب الوقوع می دهد و شخص را برای مقابله با تهدید آماده می سازد. یعنی واکنشی است در مقابل خطری نامعلوم، درونی و مبهم، از نظر منشأ نیز همراه با تعارض است».

سیاهه اضطراب بک (پرسشنامه اضطراب بک) یک ابزار خودگزارشی 21 آیتمی است که توسط بک، اپشتاین، برون و استیر در سال 1988 برای اندازه‌گیری شدت اضطراب در نوجوانان و بزگسالان در هر دو موقعیت پژوهشی و بالینی طراحی شد. در این ابزار، آزمودنی در هر آیتم، یکی از چهار گزینه که نشان دهنده شدت اضطراب است را انتخاب می‌کند (دمهری، مهرابی زاده هنرمند و یاوری، 1389).

«دستور اجرا»

آزمودنی عبارت ها را به دقت مطالعه می کند و به هر عبارت در مورد خود در قالب چهار گزینه اصلا تا شدید پاسخ خواهد داد. تمامی سوالات باید تکمیل شود و هیچ سوالی خالی نماند. همچنین برای هر سوال تنها امکان انتخاب یک گزینه وجود دارد.

اضطراب یک حس ناخوشایند همراه با دلواپسی و دلهره مبهم است و دلیل مشخصی ندارد. برخلاف استرس که در پاسخ به فشارهای بیرونی اتفاق می افتد و حالت موقت دارد و پس از رفع عوامل فشارزا خودبخود از بین می رود، اضطراب بدون علت مشخصی رخ می دهد و معمولا ریشه دار بوده و ممکن است به صورت خودبه خود برطرف نشود. اضطراب حاکی از وجود مشکلاتی در فرد است که نیاز به توجه و رسیدگی دارد. پرسشنامه اضطراب بک که در ادامه آمده است، یکی از معتبرترین پرسشنامه هایی است که در زمینه سنجش میزان اضطراب تدوین شده و در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. شما با پاسخ دادن به 21 پرسش متوجه خواهید شد سطح اضطراب در شما به چه صورتی است. بنابراین لازم است با دقت سوالات را مطالعه کرده و سپس با توجه به گزینه ها، مشخص نمایید  در خلال هفته گذشته تا امروز به چه میزان از آن علامت، در رنج بوده اید. برای این منظور لازم است یکی از گزینه های اصلا، خفیف (یعنی زیاد ناراحتم نکرده است)، متوسط (یعنی ناخوشایند بوده ولی من تحمل کرده ام) و یا شدید (یعنی نتوانستم آن را تحمل کنم) را انتخاب نمایید. توجه کنید که به تمام پرسش ها پاسخ داده و هیچ کدام را بدون جواب نگذارید.

پرسشنامه اضطراب

مورد استفاده: سنجش اضطراب نوجوانان و بزرگسالان

مرحله 1 از 2 - مشخصات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم