آزمون رورشاخ

مرحله 1 از 13 - توضیحات آزمون

 • پرسشنامه :آزمون لکه جوهر رورشاخ

   

  سازنده: هرمان رورشاخ (Hermann Rorschach)

  سال ساخت: ۱۹۲۱

  مورد استفاده: شخصیت شناسی

  تعداد سؤال: ۱۰

  مدت زمان حدودی تکمیل : ۳۰ دقیقه

   

  «مقدمه»

  آزمون رورشاخ یک آزمون روانی از نوع فرافکن است که در آن ادراکات فرد از لکه های جوهر جمع آوری شده و سپس آن را با کمک تفسیرهای روانی با الگوریتم های پیچیده تجزیه و تحلیل می‌کنند. هر فردی ممکن است از لکه های مبهم جوهر، برداشتی داشته باشد و تصویر خاصی ببیند که بیان کننده ناخودآگاه فرد و نوع نگاه وی به مسائل است و از طریق آن می توان به شناخت های ارزشمندی از ناخودآگاه وی دست یافت. برخی روانشناسان از این آزمون برای بررسی ویژگی های شخصیتی یک فرد یا عملکرد عاطفی وی استفاده می‌کنند. همچنین این آزمون برای تشخیص اختلال های ذهنی پنهان استفاده می‌شود. به خصوص در مواردی که فرد تمایلی به توصیف تفکرات خود به صورت واضح ندارد و به نوعی اطلاعات به صورت غیرمستقیم از وی دریافت می شود.

  «معرفی ابزار»

  آزمون لکه جوهر رورشاخ در سال 1921 توسط هرمان رورشاخ ساخته شد و در سال ۱۹۶۰ رورشاخ تبدیل به یکی از پرطرفدارترین آزمون ها شد و در بین رواشناسان مورد توجه فراوان قرار گرفت. یک بررسی در آمریکا نشان می‌داد که رورشاخ در بین آزمون های روان شناختی رتبه هشتم را به دست آورده بود. همچنین این آزمون در یک چهارم موارد توسط روانپزشکان پزشکی قانونی برای مجرمان تجویز می شده است. این ابزار شامل ده کارت است که از طریق لکه های جوهر ساخته شده است.

  «دستور اجرا»

  قبل از اجرای آزمون لازم به ذکر است که با توجه به پیچیده بودن تفسیر تست رورشاخ، اجرای صحیح و کامل تست و ارائه یک تفسیر دقیق، فقط به صورت حضوری و در کلینیک های روانسنجی و روانشناسی زیر نظر یک متخصص دوره دیده ممکن است و آنچه در ادامه آمده است صرفا به اطلاعات کلی در مورد این آزمون بسنده کرده است. در ذیل ده کارت با لکه های جوهر آمده است. هر کدام از این کارت ها را به نوبت با دقت نگاه کنید و هر چیزی که در مورد لکه های کارت به ذهنتان می رسد را با دقت یادداشت کنید. زمان مشخصی برای هر کارت وجود ندارد اما کارتهای باید به نوبت و ترتیب دیده شوند و بعد از اتمام هر کارت سراغ کارت بعدی بروید و این کار را تا آخرین کارت ادامه داده و سپس به قسمت تفسیر مراجعه فرمایید. توجه داشته باشید که کار ثبت پاسخ های خود (اینکه چه چیزی در کارتها می بینید یا به ذهنتان می رسد) را با دقت انجام دهید تا تفسیر درست تری در اختیار شما قرار گیرد.

2 thoughts on “آزمون رورشاخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم