آزمون سنجش (افسردگی)

پرسشنامه افسردگی بک

سازنده: بک

سال ساخت:1961

مورد استفاده: سنجش افسردگی

تعداد سؤال:21

«معرفی»

پرسشنامه افسردگی بک برای اولین بار در سال 1961 توسط بک و همکارانش ساخته شد. در این پرسشنامه از آزمودنی خواسته می‌شود که احساس خود را در دو هفته اخیر در نظر بگیرد و به سوالات پاسخ دهد. این پرسشنامه برای سنجش شدت افسردگی در بزرگسالان و نوجوانان 13 سال به بالا طراحی شده است و دارای 21 ماده است.

پرسشنامه افسردگی بک 2 (BDI-II) دارای 21 گویه است و هر گویه متشکل از 4 جمله است که فرد باید دور یکی از آن‌ها خط بکشد و احساس و رفتار خود را نشان دهند. هر گویه از 0 تا 3 نمره گذاری می‌شود و بنابراین فرد در این پرسشنامه می‌تواند نمره‌ای بین 0 تا 63 کسب کند (مارنات، 1394).

واژه افسردگی ممکن است در زندگی روزمره یک واژه رایج باشد و در موارد مختلفی استفاده شود، اما افسردگی به معنی واقعی آن چیزی فراتر از غمگین بودن است. در واقع افسردگی مجموعه ای از علائم را شامل می شود که فرد را دچار مشکلات جدی می کند و بر زندگی فرد تأثیر منفی دارد. این مشکل در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. پرسشنامه افسردگی بک که یکی از معروف ترین و پرکاربردترین پرسشنامه ها در زمینه سنجش شدت افسردگی است، در ادامه آمده است. لطفا هر کدام از عبارت ها را با دقت بخوانید و جملهاي را كه بهتر از جملههاي ديگر، احساس شما را در طي دو هفتة گذشته و در حال حاضر بيان  ميكند، مشخص كنيد. اگر جملههاي مختلف در برخي از سئوالها به نحو يكساني در مورد شما صدق ميكند، جملهاي را انتخاب كنيد كه بيشترين شماره را داشته باشد، در مورد سئوال 16 (تغيير در ميزان خواب) و سئوال 18 (تغيير اشتها) دقت كنيد كه دور بيش از يك شماره را دايره نكشيد.

پرسشنامه افسردگی

مورد استفاده: سنجش اضطراب نوجوانان و بزرگسالان

مرحله 1 از 2 - مشخصات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم