آیا تمایلات جنسی من نرمال است

در مجله تحقیقات جنسی ، مطالعه جدیدی به چاپ رسیده که به بررسی زندگی جنسی ۱۰۴۰ زن و مرد بالغ کانادایی پرداخته است؛ تقریبا نیمی از این جامعه آماری (۴۵.۶٪) تمایل به پارافیلیا [1] یا انحراف جنسی دارند (نابهنجاری) و کمی بیش از یک سوم این افر (۳۳.۹٪) دست­کم یک بار آن را تجربه کرده بودند.

این مطالعه به بررسی انواع رفتارهای “غیرمعمول جنسی ” (هم کسانی که تجربه این رفتارها را داشته­ اند و هم کسانی که میل به این رفتارها دارند ، مورد بررسی قرارگرفته ­اند) پرداخته است و اساسا مشخص شد که اکثر رفتارهایی که افراد از آن­ها تحت عنوان رفتار جنسی غیرطبیعی و انحراف جنسی یاد می­کنند ، رفتارهای عادی و معمول است. میزان فراوانی علایق جنسی مختلف را در ذیل مشاهده می­کنید (عدد اول میزان میل افراد به آن رفتار ، و عدد داخل پرانتز نشان دهنده درصد افرادیست که در جامعه آماری ذکرشده آن رفتار را تجربه کرده ­اند و یا آن رفتار را از خود بروز داده ­اند):

 •  نظربارگی یا تماشاگری جنسی[2]: ٪۴۶.۳ (٪۳۴.۵)
 • فتیشیسم[3] (یادگارخواهی، ارضای جنسی از طریق اشیا ): ٪۴۴.۵ ( ٪۲۶.۳)
 • فاخته گری[4]: نوعی از نظربازی جنسی است در آن شخص با تماشای اعمال جنسی شریک خود با شخصی دیگر به ارضای جنسی میرسد (در این مطالعه به این گروه پرداخته نشده بود) .
 • عورت نمایی، گسترده [5] – برقراری رابطه جنسی با شریک­ خود درحالی ­که شخص ثالثی تماشاگر باشد : ۳۰.۶٪  ( ۳۰.۹% )
 • عورت نمایی[6] : ٪۴.۵  ( ۵.۰ % )
 • مالش دوستی[7] : ٪۲۶.۷   ( ٪۲۶.۱)
 • مازوخیسم [8] (خود آزاری) : ۲۳.۸٪ (۱۹.۲٪)
 • سادیسم[9] (دگرآزاری)  : ۷.۱٪  (۵.۵٪)
 • مبدل­پوشی جنسی (پوشیدن لباس های خاص)[10] : ٪۶.۳ ( ٪۴.۹)
 • رابطه ­جنسی با کودکان : ۰.۶٪ ( ۰.۴٪ )

همه موارد ذکرشده به ­جز مازوخیسم، در مردان بیشتر اززنان شایع است. یک رفتار در صورتی از نظرآماری “غیرمعمول” تلقی می­شود که درصدی کم­تر از ۱۶٪ افراد حاضر درجامعه آماری، این رفتار را از خود بروز دهند؛ و یک رفتار هنگامی از نظر آماری” نادر” تلقی می­شود که درصدی کم­تر از ۲.۳٪ افراد حاضر در جامعه آماری ، این رفتار را از خود بروز دهند. با توجه به ملاک­هایی که ذکر شد تنها سادیسم ، مبدل­پوشی جنسی و رابط ­جنسی با کودکان است که به ­عنوان رفتارهای غیرمعمول شناخته می­شوند و تنها رفتار نادر نیز برقراری رابطه جنسی با کودکان خواهد بود.

مردان

 • قضیب ­لیسی[20] و فرج ­لیسی[21] (٪۸۷.۶)
 • برقراری رابطه ­جنسی با دو زن ( ۸۴.۵٪)
 • برقراری رابطه ­جنسی باکسی­ که همسرتان نیست ( ۸۳.۴٪ )
 • برقراری رابطه ­جنسی در یک مکان غیرمعمول مانند دفترکار ، یا توالت عمومی ( ۸۲.۳٪)
 • تماشای عشق بازی [22] دو زن ( ۸۲.۱٪ )
 • تخلیه منی بر روی شریک جنسی[23]  ( ۸۰.۴٪)
 • برقراری رابطه ­جنسی در یک مکان رمانتیک مانند یک ساحل متروکه ( ۷۸.۴٪)
 • تحریک اندام ­جنسی زن ( ۷۸.۱٪)
 • خودارضایی برای شریک خود [24]( ٪۷۶.۴)
 • برقراری رابطه جنسی با بیش از سه زن ( ۷۵.۳٪)

زنان

 • برقراری رابطه ­جنسی در یک مکان رمانتیک مانند یک ساحل متروکه ( ۸۴.۹٪)
 • برقراری رابطه ­جنسی در یک مکان غیرمعمول مانند دفترکار ، یا توالت عمومی ( ۸۱.۷٪ )
 • قضیب­ لیسی و فرج ­لیسی ( ۷۸.۵٪)
 • تحریک اندام­ جنسی مرد ( ۷۲.۱٪)
 • خود ارضایی به­ وسیله شریک خود ( ۷۱.۴٪)
 • خودارضایی برای شریک خود ( ۶۸.۱٪ )
 • برقراری رابطه­ جنسی باکسی­که همسرتان نیست ( ۶۶.۳٪)
 • تحت سلطه جنسی قرارگرفتن ( ۶۴.۶٪)
 • عشق بازی در مکان­های عمومی ( ۵۷.۳٪)
 • برقراری رابطه ­جنسی با بیش از سه نفر ( مرد یا زن ) ( ۵۶.۵٪)

بااین ­حال فانتزی­های افراد با واقعیت تفاوت دارد. ماند سایر انحرافات جنسی، رابطه­ جنسی­ غیررضایت مندانه ازنظر اجتماعی به­ شدت منع­شده ­است . فکرکردن درباره یک عمل ( و یا حتی به زبان آوردن افکار خود درباره آن ) با انجام دادن آن عمل بسیار تفاوت دارد . برای مثال اکثر مخاطبان این تحقیق که گفته ­اند تجربه ” خیال ­پردازی تجاوزجنسی ” داشته ­اند ، تاکید دارند که هیچگونه تمایلی برای تجربه چنین پیش آمدی ندارند و نخواهند داشت .

 نظربارگی

احتمالا من هم  مانند خیلی از افراد از دیدن یک صحنه تحریک ­کننده جنسی لذت می­برم اما این دلیلی بر نظرباره[25] بودن من نیست . نظربارگی چیزی فراتر از تماشای صحنه­ های جنسی است . مشاهده مخفیانه ، یکی از عناصر اصلی نظربارگی است اما ممکن است این مشاهدات مخفیانه برای گرفتن نوعی عکس یا فیلم باشد . از نظربالینی ، نظربارگی نوعی اختلال ­روانی­ جنسی به­ شمار می­رود که در آن فرد از دیدن بدن­های برهنه ، اندام تناسلی و رفتارهای جنسی دیگران لذت می­برد و ارضا میشود.

یک مطالعه از زندگی دانشجویان جوان پسر ، نشان می­دهد که نیمی از این افراد ( ۵۲٪ )  به­ نوعی به نظربارگی علاقمند هستند . در تحقیق دیگری که از زنان و مردان انجام شده ­است مشاهده می­شود که دو سوم افرادی که دانشجو هستند اذعان می­کنند که اگر نظربارگی عواقبی برای آن­ها نداشته باشد ، به انجام آن مشغول خواهندشد . سوال این است که آیا شما هم اینگونه هستید ؟

اکثر قریب به اتفاق تحقیقاتی که در زمینه نظربارگی صورت می­گیرند ، از تفاوت­های فاحشی که میان دو جنس زن و مرد وجود دارد خبر می­دهند . نظربارگی یکی از معدود سرگرمی­هایی است که در آن مردان نقش ” مشاهده ­گر ” را ایفا می­کنند .

براساس یک مطالعه سوئدی می­توان نتیجه گرفت که دربهترین حالت ، نظربارگی منجر به تماشای مکرر تصاویر و فیلم­های پورن می­گردد . طبق آمارهایی که صنعت پورنوگرافی منتشر کرده ­است ۸۰٪ کسانی که این تصاویر را مشاهده می­کنند مرد هستند که اکثرا در بیشتر مواقع در زندگی خود تنها به سر می­برند .

BDSM  چیست؟

BDSM درواقع یک اصطلاحی است که دربرگیرنده انواع مختلفی از رفتارهای شهوانی [26] می­باشد. این اصطلاح به ­طورکلی ترکیبی از حروف اختصاری است:  B/D ( بردگی / مجازات [27] ) ، D/S ( سلطه ­گری / سلطه ­پذیری[28] ) ، S/M ( سادیسم / مازوخیسم ) .

این­روزها BDSM با مواردی هم­چون لباس چرمی و تنگ ، دهان­بند و انواع شلاق شناخته می­شود و به ­طورکلی ، مجموعه BDSM شامل کراس درسرها[29] ( کسانی­که برای ارضای روانی لباس جنس مخالف را بر تن می­کنند ) ، مشتاقان تغییر نواحی خاصی از بدن[30] ( ایجاد تغییرات دائمی مانند تتو ، پیرسینگ و یا حتی برداشتن دنده ها و تغییرات شدید تر در ظاهر بدنی ) ، علاقمندان به اسارت و بردگی [31] ، پوشیدن لباس­های لاتکسی و سایر موارد می­شود .

مطالعه آلفرد کینزی در میانه قرن بیستم نشان داد که تقریبا ۲۴٪ از مردان و ۱۲٪ از خانم­ها حداقل به ­نوعی در برابر ماجراهای سادومازوخیسمی[32] واکنش شهوانی از خود نشان می­دهند . جالب است بدانید تقریبا همه افرادی که در این مطالعه مورد بررسی قرارگرفته­ اند سفیدپوست ( نژاد قفقازی ) بودند . طبق تحقیقی که در دهه ۹۰ میلادی از زندگی ۳۰۰۰ فرد آمریکایی صورت گرفت دریافتیم که میزان شیوع سادومازوخیسم در آن دوره کم­تر بوده است؛ و تنها ۱۴٪ از مردان و ۱۱٪ از زنان روابط سادومازخیسمی را تجربه کرده بودند . جالب است بدانید تعداد افرادی که برتری­ طلب ( ارباب ) بودند با تعداد افرادی که سلطه ­پذیر ( برده ) بودند برابر است .

اگر بر این باور هستید که روابط BDSM فقط بعد از آن دوره مشهور گشته­ است جالب است بدانید که مطالعات اخیر دیورکس ( شرکت کاندوم سازی ) نشان می­دهد که تقریبا ۳۷٪ افراد در انگلستان از انواع چشم ­بند و دست­بند در روابط خود استفاده می­کرده ­اند .

 عورت نمایی

این­که از نشان دادن عورت خود به دیگران لذت می­برید ، امری معمول و متعارف نیست . البته این احتمال وجود دارد که اگر لفظ exhibitionist ( عورت­نما ) به شما نسبت داده شود شما چنین خصوصیتی نداشته باشید و صرفا فردی خودنما باشید. به­ طور دقیق­تر ، عورت ­نمایی حالتی است که در آن فرد از نشان دادن آلت تناسلی خود و یا آلت تناسلی سایر افراد به دیگران ( علی ­الخصوص به افراد غریبه ) به رضایت جنسی دست می­یابد .

در یک تحقیق سوئدی نزدیک به ۲۵۰۰ نفر در سنین ۱۸ تا ۶۰ سال شرکت کرده­اند ، تنها ۳٪ از این افراد گفتند که حداقل یک­بار در زندگی­شان با نشان دادن عورت خود به یک فرد غریبه تحریک شده ­اند . در کمال تعجب دریافتیم که از این تعداد ۴٪ متعلق به گروه مردان و ۲٪ متعلق به گروه زنان شرکت­ کننده بوده ­است . نتیجه مشابه ی از یک تحقیق کانادایی با ۱۰۴۰٪ شرکت کننده بزرگ­سال نشان می­دهد که ۵٪ از این افراد به عورت­نمایی تمایل بسیاری دارند . دراین تحقیق هم­چنین درباره عورت نمایی گسترده ( برقراری رابطه جنسی با شریک ­خود درحالی­که شخص ثالثی تماشاگر باشد ) نیز سوال­هایی پرسیده ­شد و نتیجه به دست آمده از این قرار است که ۳۰٪ از افراد شرکت­کننده چنین تجربه­ای داشته ­اند .

فتیشیسم

احتمالا فتیشیسم در دسته انحرافات جنسی رایج قرار می­گیرد . بسیاری از مردم وقتی کلمه ” fetish ” را می شنوند ، به چیزهایی مانند کفش یا لباس زیر فکر می­کنند . تحریک شدن به وسیله پا یا کفش تنها بخشی از فتیشیسم را دربرمی­گیرد . به ­طورکلی فتیشیست ، وسواس فکری و یا علاقه بیش ­از اندازه فرد نسبت به یک شی[33] ( نه الزاما کفش ) ؛ به­ گونه ­ای که فرد با دیدن و یا داشتن تعامل با آن شی از نظر جنسی تحریک می­گردد. جسم مورد نظر برای تحریک  لمس، استشمام یا مالیده میشود تا فرد ارضا شود.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت ، بیش از یک چهارم مردان شرکت کننده ( ٪۲۸ ) به فتیشیسم ابراز تمایل داشتند. با این­حال تعداد افرادی که واقعا مبتلا به فتیشیسم هستند ( و یا حداقل به آن اعتراف می­کنند ) ممکن است به ­صورت قابل ملاحظه ­ای کم­تر باشد. با مطالعه زندگی ۲۷۶۵ آمریکایی بزرگ­سال دریافتیم که تنها ۱۱٪ این افراد مبتلا به نوعی فتیشیسم هستند . اگر از هر۹نفر ، یک نفر مبتلا به چیزی باشد آمار نسبتا زیادی است ( یک نفر از۴۰ نفر از نظر آماری ، نادر به حساب می آید ) اما بازهم دقت داشته باشید که فکر کردن درباره چیزی با عمل کردن به آن بسیار متفاوت است .

پدوفیلیا (بچه بازی)

از میان انحرافات جنسی مختلفی که وجود دارد ، هیچ­کدام به اندازه پدوفیلیا نمی­توانند باعث برانگیختن احساسات افراد شود . پدوفیلیا به ­طورکلی یک اختلال روانپزشکی محسوب می­شود . افراد پدوفیل تمایل دارند تا با کودکانی که از نظر قانونی ، اخلاقی و روان­شناختی توانایی مقابله را ندارند ، رابطه جنسی برقرار کنند . بعضی از این افراد به افکار خود جامه عمل می­پوشانند و بعضی از آن­ها کاری نمی­کنند .

مشخص است که پدوفیلیا کاملاً غیرقانونی و از نظر اخلاقی غیرقابل­ توجیه است. پدوفیلیا امربسیار نادری است و با این­حال ممکن است اتفاق بی­افتد . یک تحقیق کانادایی که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره­ شد نشان می­دهد که کم­تر از ۰.۴٪ افراد حاضر در آن جامعه آماری تاکنون مشکوک به انجام عمل پدوفیلیا بوده­ اند . این­که ۴ نفر از۱۰۰۰نفر مرتکب این عمل شده باشند نگران­ کننده است و ازنظر آماری غیر عادی است . اگرچه شناسایی افراد پدوفیل­ کار بسیار دشواری است اما به علت محرومیت اجتماعی پدوفیلیا در جامعه ، بیشترین میزانی که برای بروز این انحراف درنظر گرفته می­شود چیزی حدود ۱٪ از جمعیت آن جامعه است .

مالش­ دوستی

مالش­ دوستی شاید یکی از انحرافات جنسی غیرمعمول به ­شمار بیاید اما ظاهرا از ظاهرا ، امری رایج محسوب می­شود . مالش­ دوستی معمولا شامل مالش ­دادن محدوده لگن و باسن یک فرد غریبه از روی لباس (که فردغریبه از این عمل رضایت و شاید حتی آگاهی ندارد) به منظور رسیدن به ارضای جنسی ( در مکان­های عمومی مانند اتوبوس­های شلوغ یا قطار) می­باشد. مانند سایر انحرافات­ جنسی دیگر ، مالش­ دوستی نیز بیشتر در میان مردان (علی­ الخصوص سنین ۱۵ تا سال ۲۵) رواج دارد .

اگر کسی مرتکب عمل مالش­ دوستی شود ، باید در انتظار عواقب قانونی و حقوقی آن باشد؛ بنابراین گزارش این رخداد توسط قربانی ممکن است از ترویج آن تا حدودی بکاهد. دکتر مارک گریفیتس ، روانشناس خبره و استاد مطالعات در حوزه ی قمار در دانشگاه ناتینگهام ترنت انگلستان می­گوید که طبق تحقیقات و نوشته­ های موجود تقریبا ۳۰٪ از مردان بالغ جامعه در مقطعی مرتکب عمل مالش­ دوستی شده ­اند . یک مطالعه کانادایی که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد ، نشان می­دهد که در یک پرسشنامه آنلاین ۳۲.۲٪ از پاسخ­دهندگان ( زن و مرد ) گفته ­اند که حداقل یک­بار در زندگی­خود مرتکب عمل مالش­ کامی شده ­اند .

مبدل­پوشی

از آن­جایی که ممکن است درباره معانی مبدل­پوش [34] ، تراجنسی [35] ، تراجنسیتی [36] برداشت های اشتباه داشته باشیم، باید در ابتدا معنی واضح و روشنی برای هریک از آن­ها ارائه دهیم . یک مبدل­پوش فردیست ( معمولا مردان دگرجنس­گرا[37] دگرپوش هستند ) که از پوشیدن لباس­های جنس مخالف خود لذت می­برد (کراس درسر) . ترنسکشوال یا تراجنسی فردیست که از نظر پزشکی جنسیت خود را تغییر داده ­است. تراجنسیتی یک اصطلاح عمومی­ تر است که دربرگیرنده :

 • افراد ترنسکشوال ،
 • افراد مبدل­پوش ،
 • و هر فرد دیگریست که احساس می­کند با نقش­های معمول جنسیتی خود تطابق ندارد .

برخلاف تصورعام ، مبدل­پوش­ها دگرجنس­گرا هستند ؛ بیشتر آن­ها ازدواج کرده ­اند یا دوست ­دختر دارند و اکثرا ترجیح می­دهند مرد باقی بمانند .

مبدل­ پوشی یکی از معدود انحرافات جنسی است که به واسطه فرهنگ­ تلفیقی ­موجود در جامعه ، بازنمود بیش­از اندازه­ای داشته ­است . حقیقت این است که میزان مبدل ­پوشی از آن­ مقداری که مردم می ­پندارند کم­تر است . یک تحقیق سوئدی نشان می­دهد که کم­تر از ۳٪ مردان به ­نوعی تجربه مبدل­پوشی در زندگی­شان داشته ­اند . در کانادا میزان نرخ مبدل­ پوشی زنان کم­تر از ۳٪ می­باشد و این درحالیست که نرخ مبدل پوشی مردان دوبرابر ( ۶.۵٪) است .

پس رفتارجنسی نرمال چه رفتاری است ؟

قطعا در این مورد افراد هنوز به توافق نرسیده­ اند . احتمالا توسعه و پیشرفت اینترنت باعث شده ­است تا افرادی­که دارای خرده ­فرهنگ [38] های حاشیه­ای (مازوخیسم, سادیسم و … ) هستند به راحتی به جست­وجوی هم­فکران[39] خود بپردازند اتاق­های گفت­و­گو ( چت­روم­ها ) و تالارهای گفت­وگو (فروم­ها ) ممکن است منجر به افزایش درک ، آگاهی و اعتبار فرد شوند. نتیجه نهایی این است که تقریبا نیمی از ما اعتراف می­کنیم که کارهایی انجام می­دهیم و یا افکاری داریم که از نظر جنسی نرمال نیستند .

اندیشگاه روان سازه (ائتلاف روان، فلسفه و هنر)

دکتر مانی منجمی

www.Psychonstruct.com

@Psychonstruct

Dr Mani Bahrami Monajemi

[1] Paraphilic

[2] Voyeurism

[3] Fetishism

[4] Cockolding

5 Exhibitionism, extended

[6] Exhibitionism, strict

7 Frotteurism

[8] Machoism

[9] Sadism

[10] Transvestism

[11] paraphilia

[12] Fifth Edition of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5)

[13] pedophilia

[14]Journal of Criminal Justice and Behavior

[15] bondage

[16] sex offenders

[17] BSDM (Bondage, Discipline, Dominance and Submissive)

[18] Sex Research

[19] rape-fantasy

[20] fellatio

[21] cunnilingus

[22] make love

[23] Ejaculation

[24] Masturbating my partner

[25] voyeur

[26] erotic

[27] Bondage & Discipline

[28] Dominance & Submission

[29] crossdressers

[30] body modification

[31] Bondage

[32] sadomasochistic

[33] object

[34] transvestite

[35] transsexual

[36] transgender

[37] heterosexual

[38]subcultures

[39] like-minded

 دریافت فایل پی دی اف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم